<<< home

 

 

Jak zbudować poprawnie "historię" w fotografii?

Budowanie cykli i zestawów fotograficznych.

Fotografujemy chętnie i dużo. Ułatwia nam to współczesna technika cyfrowa. Po pewnym czasie stajemy przed bardzo poważnym problemem: jak uporządkować i wykorzystać pęczniejące archiwum. Możemy oczywiście poprzestać na gromadzeniu pojedynczych, ładnych fotografii, chowając je skrzętnie na dnie naszych komputerów. Czy to wystarcza? Jednym tak, drugim nie! Nasza propozycja warsztatów skierowana jest do tych osób, którzy
w fotografii szukają czegoś więcej. Szukają możliwości jak najpełniejszego wyrażenia swojego zdania, radości, obaw, smutków. Czasem jeden obraz nie wystarcza, czasem trzeba wykonać cały zestaw, cykl. Czym się kierować, przy dokonywaniu wyboru - to pytanie, które zadaje sobie każdy myślący fotograf.  Które zdjęcia odrzucić, a które zostawić? Na czym polega opowiadanie obrazem? Czym się sugerować, jak wybierać, jak układać. wreszcie jak zestawiać, jak budować spójną całość by była zrozumiała i czytelna? Podpowiemy na naszych warsztatach, choć gotowych recept nie ma.
Podczas warsztatów będziemy pracować na fotografiach już powstałych, ale będziemy również tworzyć nowy zestaw, od podstaw. od pomysłu do realizacji.

Nasze warsztaty to dawka zarówno teorii, ale także praktyki: każdy uczestnik zmierzy się ze swoją świadomością budowania cyklu. To ćwiczenia, rozmowy, konsultacje. wreszcie inspiracje i wskazówki, co dalej. Jak zestawić portfolio, fotoksiążkę, wystawę, którą zawiesimy w galerii, zestaw, który być może wydrukuje jakieś czasopismo... Chcesz "iść" dalej - "przyjdź" do nas.

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz praktycznej.


Zajęcia prowadzili:
Beata Mendrek i Antoni Kreis - fotograficy, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowcy Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA oraz wielu kursów i warsztatów fotograficznych.

BEATA MENDREK
artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
W latach 2003 - 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE - od 2015 roku koordynatorka NATECHWILE PROJEKT - dla młodych twórców.  Od roku 2009 wykładowca w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach. Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych. Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Zawodowo zajmuje się fotografią i projektowaniem graficznym. 

ANTONI KREIS
artysta fotografik, członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad dwustu zbiorowych, wielokrotny laureat nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych i filmowych, wykładowca na kursach fotografii m.in. organizowanych przez ZPAF, wykładowca w szkole  fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach, autor albumów fotograficznych, zdjęć m.in. do podręczników, autor publikacji z zakresu warsztatu fotograficznego, fotoreporter publikujący w gazetach i czasopismach (np. Tygodnik Solidarność, Ekran, Turystyka, Dziennik Śląski) oraz prasie branżowej i regionalnej. Fotografuje od 40 lat.

 

 

 

fot. B. Mendrek / A. Kreis

 

 

warsztaty pod patronatem ZPAF - okręg śląski

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------