<<< home

 

 

Warsztaty fotograficzne obejmowały zajęcia o tematyce: FOTOREPORTAŻ

- TEMAT 1 - prowadzący Józef Wolny / więcej

- temat 2 - prowadzący Arkadiusz Ławrywianiec / więcej

- temat 3 prowadzący Arkadiusz Gola / więcej

 

 

TEMAT 1 - prowadzący Józef Wolny

 

Interesuje cię złożoność otaczającego nas świata ?
Lubisz poznawać wyjątkowych  ludzi?
Jeśli masz aparat fotograficzny i rozumiesz ze fotografia jest sztuka wyboru zapraszamy na warsztaty fotografii reporterskiej.
Poznasz tam tajniki fotografii w której  informacja przeplata się z estetyką a jej podstawowa siłą są emocje jakie generuje.
Fotografowanie jest czynnością wyjątkową, nieomal magiczną sztuka obserwacji.
Widząc nie zawsze dostrzegasz. Dostrzegając nie zawsze rozumiesz.

Jeśli zaś dostrzegasz i rozumiesz to zawodowi fotoreporterzy pokażą ci zasady i walory języka  fotografii.
Porozmawiamy o światłach i cieniach, odbiciach i lustrach. Zerkniemy z ptasiej i żabiej perspektywy. Będziemy kadrować, komponować i przewidywać. Przekonasz się ze informacja może być selektywna lub dodana a oczy są zwierciadłem duszy.
Dzięki tym i innym zasadom foto-ortgrafii  twoje zdjęcia  staną się projekcją twojej wyobraźni, umiejętności i pasji zrozumienia drugiego człowieka.
Żyjemy w czasach  kultury obrazu. Jeszcze nigdy zdanie "pokaż mi swoją fotografie a powiem ci kim jesteś " nie było tak prawdziwe jak dziś, kiedy sztuka fotografowania jest tak samo ważna jak kiedyś umiejętność pisania.

 

JÓZEF WOLNY - rocznik 60, urodzony w Rudzie Śląskiej. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach.
Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami:"Panorama", "Katolik", "Gazeta Wyborcza","Superexpress". Zajmował się fotografią reklamową z powodzeniem prowadząc Studio Fotografii Reklamowej "Format".
Obecnie pracuje w tygodniku "Gość Niedzielny" jako fotoedytor i szef dzialu foto.
Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Uczestnik wystawy "Kontakty 2000". Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojecia metafotofizyczności.
Członek ZPAF od stycznia 2003 roku, nr legitymacji 855.


 

do góry>>>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TEMAT 2 - prowadzący Arkadiusz Ławrywianiec

 

"Fotoreportaż - fotograficzna zaangażowana dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku(.). Fotoreportaż jest znakiem; ma wywołać u odbiorcy reakcję, działając na jego zmysły i wrażliwość, często szokować, zwracać uwagę. Funkcja podpisu pod tego typu fotografią powinna być ograniczona i odwoływać się do cytatu lub aforyzmu. Twórca zdjęć fotoreporterskich nie aranżuje ich. Fotoreportaż musi oddawać nastrój i dramatyzm ukazywanych wydarzeń."

Podczas naszych zajęć postaramy się stworzyć krótką historię osoby lub grupy ludzi. Szczególną uwagę będziemy przykładać do nawiązania kontaktu z osobami fotografowanymi, tak, aby podczas rozmowy starać się poznać to, co jest dla tych osób najistotniejsze, a następnie przedstawić to na zdjęciach. Zdecydowanie odrzucimy wykonywanie zdjęć z ukrycia. W naszej pracy skupimy się na tzw. "szarych ludziach" mogą to być na przykład sprzedawcy z targowiska, albo magazynier w klubie piłkarskim, oczywiście z niskiej ligi. Pomimo swojej "szarości" są to wielokrotnie bardzo interesujące osoby.ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC - ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej
Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to
wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim  jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 członek ZPAF.  Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie.

 

 

do góry>>>

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TEMAT 3 - prowadzący Arkadiusz Gola

 

Podczas warsztatów bedziemy zajmowac się innym wymiarem fotoreportażu, nie cyklem fotografii ale raczej obrazy pojedyncze w kontekście fotografii dokumentalnej.ARKADIUSZ GOLA - jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 14 lat w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach. Jest absolwentem ITF (Instytutu Twórczej Fotografii) w Opawie (Republika Czeska).
Zdobył wiele nagród w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej w latach 1998 i 2003, BZ WBK Pressfoto w latach 2005, 2006, 2009 i 2011, Newsreportaż 2003. Nagroda główna firmy Bayer w konkursie fotograficznym 'Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej w latach 2004, 2005, 2006, 2009, 2010, Grand Press Photo 2010. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików).
Brał udział w ponad czterdziestu wystawach w kraju i za granicą.

 

do góry>>>

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------