<<< home

 

Propozycja warsztatów skierowana jest do wszystkich tych, którzy mają ochotę spojrzeć na fotografie nieco innym, lekko absurdalnym i dowcipnym okiem. Często wiele sytuacji wokół nas wydaje się nierzeczywistymi, niedorzecznymi...dlaczego tego nie fotografować? 
Fotografujemy, a robiąc to świadomie, wykorzystując wiedzę i intuicję, pokazujemy ten świat jeszcze bardziej absurdalnym. Czasem w pozytywnym świetle, czasem jednak okazuje się, że fotografia to potężne narzędzie manipulacji i przekłamania rzeczywistości. Jak już powstanie interesujący obraz nagle okazuje się, że sytuacja, którą przedstawia jest nieprawdziwa, że to mistyfikacja? Może w drugim "podejściu" doszukujemy się prawdy... pierwszy sygnał już zaistniał a nasze pojmowanie zakorzenione...
Nasze warsztaty mają na celu omówienie i ukazanie narzędzi użytych do tworzenia takich zdjęć 
i uwrażliwienie na otaczającą nas rzeczywistość i jej fotograficzne przekłamania... choć czasem humorystycznie i żartobliwie.
 

W trakcie warsztatów zajmujemy się: 

- przeglądem fotografii w historii tego medium oraz fotografii współczesnej - surrealizm, absurd, dowcip
- fotografią skandaliczną oraz anty-autoportretem
- wykonywaniem ćwiczeń praktycznych na zajęciach
- wykonywaniem ćwiczeń w "domu" na zadany temat
- omówieniem i analizą wykonanych fotografiiZajęcia prowadzili:
Beata Mendrek-Mikulska i Antoni Kreis - fotograficy, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowcy Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA oraz wielu kursów i warsztatów fotograficznych.

BEATA MENDREK
artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
W latach 2003 - 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE - od 2015 roku koordynatorka NATECHWILE PROJEKT - dla młodych twórców.  Od roku 2009 wykładowca w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach. Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych. Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Zawodowo zajmuje się fotografią i projektowaniem graficznym. 

ANTONI KREIS
artysta fotografik, członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad dwustu zbiorowych, wielokrotny laureat nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych i filmowych, wykładowca na kursach fotografii m.in. organizowanych przez ZPAF, wykładowca w szkole  fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach, autor albumów fotograficznych, zdjęć m.in. do podręczników, autor publikacji z zakresu warsztatu fotograficznego, fotoreporter publikujący w gazetach i czasopismach (np. Tygodnik Solidarność, Ekran, Turystyka, Dziennik Śląski) oraz prasie branżowej i regionalnej. Fotografuje od 40 lat.

 

fot. T. Balcerak, oraz organizatorzy

 

 

warsztaty pod patronatem ZPAF - okręg śląski

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------